The Gathering

forum
It is currently 28 Mar 2024, 17:05

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 1899 posts ]  Go to page Previous  1 ... 90, 91, 92, 93, 94, 95  Next
Author Message
PostPosted: 01 Oct 2016, 10:24 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Nov 2006, 11:44
Posts: 2914
Location: Into The Everflow
KingJP wrote:
Με ένα αντίστοιχο ΚΤΜ (όχι enduro) κάνω τα μαθήματα. Πλάκα έχει, αλλά δεν είναι στο στιλ που ψάχνω. Η σειρά R τής BMW έχει πολύ ωραίες μηχανές, μόνο που είναι στη διπλή τιμή από τις Tracer. Και η Triumph έχει την Tiger που επίσης είναι πανέμορφη, αλλά κι αυτή λίγα χιλιάρικα ακριβότερη των Tracer. Μεταξύ των Tracer 700 και 900 ασφαλώς η δεύτερη έχει καλύτερα specs, όμως τις είδα δίπλα-δίπλα στην αντιπροσωπεία και ως design σίγουρα προτιμώ την πρώτη. Δεν ξέρω τί θέμα βρίσκεις με τις αναρτήσεις, πάντως εγώ που είμαι νιουμπάς δεν νομίζω να καταλάβω ιδιαίτερες διαφορές.


θα τις καταλάβεις αργότερα τις διαφορές :P Πάρε ό,τι γουστάρεις πραγματικά αλλα τσέκαρε λίγο και τι δυνατότητες απο φόρτωμα έχει το καθένα με βαλίτσες κλπ γιατι θα σου χρειαστούν αργότερα αν αρχίσεις ταξιδάκια.

Επίσης δεν ξέρω πως ακριβώς είναι τα μαθήματα οδήγησης εκεί και πόσο εμβαθύνουν στην σωστή τεχνική της οδήγησης αλλά ρίξε μια ματιά μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό σχολείο είτε ασφαλούς οδήγησης είτε κ αγωνιστικής όπως το california superbike school που στα πρώτα λέβελ είναι καθαρά βασικά πράγματα που είναι χρήσιμα στον καθένα. Αυτό κάντο όσο πιο συντομα μπορείς καθώς δεν θα προλάβεις να συνηθίσεις πράγματα που πιθανά κάνεις λάθος και θα είναι πολύ πιο εύκολο να τα διορθώσεις και να μάθεις να τα κάνεις σωστά.

_________________
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 01 Oct 2016, 10:24 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 19 Apr 2004, 10:08
Posts: 58066
Location: Athens, GREECE
poly lypamai pou de sou arese to asteio mou

_________________
HARRY_ANGEL wrote:
KANENA facebook 8) / balte / to fb forum / ston kolo sas


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03 Oct 2016, 10:06 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 15 Jul 2003, 00:17
Posts: 10377
Location: greece
kwsta me podilato se gnwrisa kai xwris kinito, kai twra mou les gia amaksia mixanes kai
ti kinito exeis?

_________________
«Όσο για το επάγγελμα, ας είμαστε λίγο φιλόδοξοι. Το μόνο επάγγελμα που πραγματικά μου ταιριάζει, νομίζω ότι είναι το επάγγελμα του θεού».
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 03 Oct 2016, 10:13 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 11:00
Posts: 35294
Location: Sidi Bouzid, Morocco
axaxxaxaxaaxxaxa

_________________
Love, despite what they tell you, does not conquer all, nor does it even usually last. In the end the romantic aspirations of our youth are reduced to, whatever works.

Μέχρι να φανεί το φως
δρόμους θα διαβαίνω
όχι πως σε ξέχασα
μα δε σε προσμένω.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 07:58 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 09 Jul 2007, 22:16
Posts: 7667
Location: Helsinki, Finland
behind the grey wrote:
kwsta me podilato se gnwrisa kai xwris kinito, kai twra mou les gia amaksia mixanes kai
ti kinito exeis?

Άσε, δεν θες να ξέρεις!

Quietus wrote:
θα τις καταλάβεις αργότερα τις διαφορές :P Πάρε ό,τι γουστάρεις πραγματικά αλλα τσέκαρε λίγο και τι δυνατότητες απο φόρτωμα έχει το καθένα με βαλίτσες κλπ γιατι θα σου χρειαστούν αργότερα αν αρχίσεις ταξιδάκια.

Επίσης δεν ξέρω πως ακριβώς είναι τα μαθήματα οδήγησης εκεί και πόσο εμβαθύνουν στην σωστή τεχνική της οδήγησης αλλά ρίξε μια ματιά μήπως υπάρχει κάποιο ειδικό σχολείο είτε ασφαλούς οδήγησης είτε κ αγωνιστικής όπως το california superbike school που στα πρώτα λέβελ είναι καθαρά βασικά πράγματα που είναι χρήσιμα στον καθένα. Αυτό κάντο όσο πιο συντομα μπορείς καθώς δεν θα προλάβεις να συνηθίσεις πράγματα που πιθανά κάνεις λάθος και θα είναι πολύ πιο εύκολο να τα διορθώσεις και να μάθεις να τα κάνεις σωστά.
Χθες πέρασα όλες τις εξετάσεις με την πρώτη, οπότε είμαι πλέον και επίσημα τεντιμπόης καμικάζι. :P

Τελικά καταλήγω στην Tracer 700. Έχει καλές (πιστεύω) δυνατότητες φόρτωσης. Ορίστε η σελίδα με τα αξεσουάρ της: https://www.yamaha-motor.eu/eu/products ... ear=2016#/

Τώρα έχω το δίλημμα να την πάρω τώρα ή την άνοιξη. Χθες βγήκα στην εθνική οδό (Ε75) με το KTM (ήταν το 690 Duke, παρεμπιπτόντως) και τα δεξιά ακροδάχτυλά μου έγιναν γρανίτες. Πιστεύω ότι με το ζόρι έχω έναν μήνα μπροστά μου πριν πιάσουν μόνιμοι πάγοι στον δρόμο και το κρύο γίνει απαγορευτικό για μηχανή. Αλλά θα αρρωστήσω αν περιμένω τόσους μήνες. :P

Τα μαθήματα είναι απολύτως βασικά, διότι είναι πανάκριβα. Σίγουρα έχεις δίκιο στα θέματα τεχνικής και συνήθειας, αλλά πολύ αμφιβάλλω για το αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα εκμάθησης εδώ. Θα το ψιλοψάξω.

_________________
Ο άνεμος και η σκόνη είναι
οι σύντροφοί μου,
Η άκρη της γης το σπίτι μου.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 09:03 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Nov 2006, 11:44
Posts: 2914
Location: Into The Everflow
KingJP wrote:
Χθες πέρασα όλες τις εξετάσεις με την πρώτη, οπότε είμαι πλέον και επίσημα τεντιμπόης καμικάζι. :P

Τελικά καταλήγω στην Tracer 700. Έχει καλές (πιστεύω) δυνατότητες φόρτωσης. Ορίστε η σελίδα με τα αξεσουάρ της: https://www.yamaha-motor.eu/eu/products ... ear=2016#/

Τώρα έχω το δίλημμα να την πάρω τώρα ή την άνοιξη. Χθες βγήκα στην εθνική οδό (Ε75) με το KTM (ήταν το 690 Duke, παρεμπιπτόντως) και τα δεξιά ακροδάχτυλά μου έγιναν γρανίτες. Πιστεύω ότι με το ζόρι έχω έναν μήνα μπροστά μου πριν πιάσουν μόνιμοι πάγοι στον δρόμο και το κρύο γίνει απαγορευτικό για μηχανή. Αλλά θα αρρωστήσω αν περιμένω τόσους μήνες. :P

Τα μαθήματα είναι απολύτως βασικά, διότι είναι πανάκριβα. Σίγουρα έχεις δίκιο στα θέματα τεχνικής και συνήθειας, αλλά πολύ αμφιβάλλω για το αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα εκμάθησης εδώ. Θα το ψιλοψάξω.


Congrats, welcome to the family, πάντα άπεφτος κλπ κλπ :)

Η άνοιξη είναι πιο λογική επιλογή καθώς κερδίζεις μια χρονιά σε πιθανή μεταπώληση της μηχανής. Απο την άλλη η καύλα είναι καθοριστικός παράγοντας :D in any case με το καλό :)

Για τα χέρια καλή λύση είναι τα θερμενόμενα grip και σε συνδιασμό με χούφτες (handguards) βοηθάνε πολύ στο κρύο.

Για αξεσουάρ μην κοιτάς αποκλειστικά της γιαμάπα, κοίτα και άφτερμάρκετ. Συνήθως υπάρχουν καλύτερες επιλογές τόσο απο χρηστικότητα όσο και απο τιμές. Πχ αν πάρεις πλαινές βαλίτσες αν αλλάξεις μηχανή θα σου είναι άχρηστες και θα πρέπει αν τις δώσεις και αυτές ενώ με κάποιες aftermarket πολύ πιθανό να ταιριάζουν και στην επόμενη μηχανή και να χρειάζεται μόνο να πάρεις τις νέες βάσεις.

ps: αγαπημένος κανίβαλος το Duke :D

_________________
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 11:26 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 11:00
Posts: 35294
Location: Sidi Bouzid, Morocco
αυτο το παντα άπεφτος ακούγεται περίεργο σα να του λες να μείνει μπακουρι ξερω γω

_________________
Love, despite what they tell you, does not conquer all, nor does it even usually last. In the end the romantic aspirations of our youth are reduced to, whatever works.

Μέχρι να φανεί το φως
δρόμους θα διαβαίνω
όχι πως σε ξέχασα
μα δε σε προσμένω.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 12:00 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 19 Apr 2004, 10:08
Posts: 58066
Location: Athens, GREECE
h' kaylwmenos

_________________
HARRY_ANGEL wrote:
KANENA facebook 8) / balte / to fb forum / ston kolo sas


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 12:08 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Nov 2006, 11:44
Posts: 2914
Location: Into The Everflow
Πριαπισμός..

_________________
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 14:03 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 11:00
Posts: 35294
Location: Sidi Bouzid, Morocco
εγω παντως κωστα περιμενω σε λίγα χρονια να εχεις γινει son of anarchy

_________________
Love, despite what they tell you, does not conquer all, nor does it even usually last. In the end the romantic aspirations of our youth are reduced to, whatever works.

Μέχρι να φανεί το φως
δρόμους θα διαβαίνω
όχι πως σε ξέχασα
μα δε σε προσμένω.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 13 Oct 2016, 14:40 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 26 May 2005, 21:04
Posts: 38303
Location: WasteLand
parthn twra gia ena mhnaki kai thn metapoulas thn anoixh

_________________
Children picking up our bones
Will never know that these were once
As quick as foxes on the hill


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 09:51 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 11:00
Posts: 35294
Location: Sidi Bouzid, Morocco
και το δαχτυλάκι το μικρό για να σκαλίζεις τη μύτη ειναι δε το χρειάζεσαι αστο να παγώσει

_________________
Love, despite what they tell you, does not conquer all, nor does it even usually last. In the end the romantic aspirations of our youth are reduced to, whatever works.

Μέχρι να φανεί το φως
δρόμους θα διαβαίνω
όχι πως σε ξέχασα
μα δε σε προσμένω.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 15:38 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 09 Jul 2007, 22:16
Posts: 7667
Location: Helsinki, Finland
thepavl wrote:
εγω παντως κωστα περιμενω σε λίγα χρονια να εχεις γινει son of anarchy

Θα περιμένεις πολύ.

HARRY_ANGEL wrote:
parthn twra gia ena mhnaki kai thn metapoulas thn anoixh

Μα πώς δεν το είχα σκεφτεί!

Quietus wrote:
Congrats, welcome to the family, πάντα άπεφτος κλπ κλπ :)

Η άνοιξη είναι πιο λογική επιλογή καθώς κερδίζεις μια χρονιά σε πιθανή μεταπώληση της μηχανής. Απο την άλλη η καύλα είναι καθοριστικός παράγοντας :D in any case με το καλό :)

Για τα χέρια καλή λύση είναι τα θερμενόμενα grip και σε συνδιασμό με χούφτες (handguards) βοηθάνε πολύ στο κρύο.

Για αξεσουάρ μην κοιτάς αποκλειστικά της γιαμάπα, κοίτα και άφτερμάρκετ. Συνήθως υπάρχουν καλύτερες επιλογές τόσο απο χρηστικότητα όσο και απο τιμές. Πχ αν πάρεις πλαινές βαλίτσες αν αλλάξεις μηχανή θα σου είναι άχρηστες και θα πρέπει αν τις δώσεις και αυτές ενώ με κάποιες aftermarket πολύ πιθανό να ταιριάζουν και στην επόμενη μηχανή και να χρειάζεται μόνο να πάρεις τις νέες βάσεις.

ps: αγαπημένος κανίβαλος το Duke :D

Η λέξη ''κανίβαλος'' μού φαίνεται πολύ ταιριαστή για το συγκεκριμένο όχημα. :P Έκανα test ride και την Tracer 700 χθες και πωρώθηκα. Η σημαντικότερη διαφορά που είδα με το Duke στους χειρισμούς είναι η θέση τού πεταλιού (να συμπαθάς την ορολογία μου, είμαι αυτοκινητάκιας :P ) τού πίσω φρένου. Στο KTM ήταν τόσο ψηλά σε σχέση με το footrest, που ήθελε προσπάθεια να μην το πατάς κατά λάθος. Στη Yamaha ήταν αρκετά πιο κάτω, τόσο που όντας μαθημένος στο πρώτο, κάποιες φορές νόμιζα ότι φρέναρα, αλλά δεν φρέναρα. Μόλις το συνήθισα πάντως ήταν απείρως βολικότερο και ασφαλέστερο. Μην κατηγορώ άδικα το ΚΤΜ, βέβαια, ίσως αυτά να είναι και ρυθμιζόμενα, δεν ξέρω. Επίσης, ενδέχεται το συγκεκριμένο ΚΤΜ να είναι ταλαιπωρημένο, λόγω του ότι είναι για εκμάθηση, αλλά ακούγεται σαν κομπρεσέρ σε σχέση με την Tracer στα ίδια κυβικά.

Θερμαινόμενα grips και σέλα είναι σίγουρα έξτρα που θα βάλω, όπως επίσης και μπροστινά led ομίχλης.

Παραβλέπω το ανυπόστατο και αυθάδες λογοπαίγνιο ''γιαμάπα'' και αναγνωρίζω ότι είναι καλή η ιδέα σου για aftermarket αξεσουάρ. Θα δω τί μπορώ να βρω μόλις την πάρω (για άνοιξη το κόβω, θα βγάλει και νέες παρτίδες).

_________________
Ο άνεμος και η σκόνη είναι
οι σύντροφοί μου,
Η άκρη της γης το σπίτι μου.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 16:12 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 25 Apr 2006, 11:00
Posts: 35294
Location: Sidi Bouzid, Morocco
θα περιμενω παντως

_________________
Love, despite what they tell you, does not conquer all, nor does it even usually last. In the end the romantic aspirations of our youth are reduced to, whatever works.

Μέχρι να φανεί το φως
δρόμους θα διαβαίνω
όχι πως σε ξέχασα
μα δε σε προσμένω.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 17:09 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 09 Jul 2007, 22:16
Posts: 7667
Location: Helsinki, Finland
Άντε, αφού επιμένεις, μία φωτογραφία μου από τις εξετάσεις για το δίπλωμα:

Image

_________________
Ο άνεμος και η σκόνη είναι
οι σύντροφοί μου,
Η άκρη της γης το σπίτι μου.


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 17:57 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Nov 2006, 11:44
Posts: 2914
Location: Into The Everflow
Το πεντάλ του φρένου ρυθμίζεται οπότε δεν έχει να κάνει. Όσο για το κομπρεσέρ που λές σίγουρα το εκπαιδευτικό δεν βοηθάει αλλα μην ξεχνάς πως αν κ στα ιδια κυβικα το duke είναι μονοκύλινδρο (περισσότεροι κραδασμοί) ενώ το άλλο 3κύλινδρο (πολύ πιο σμουθ αίσθηση του κινητήρα). Ο κάθε τύπος κινητήρα έχει τα καλά του και τα κακά του και το πεδίο χρήσης του.

_________________
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 14 Oct 2016, 21:35 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 09 Aug 2002, 12:08
Posts: 29688
Location: Tokos Fun Park
KingJP wrote:
σέλα είναι σίγουρα έξτρα που θα βάλω

http://cyclinguphill.com/wp-content/upl ... saddle.jpg

_________________
you own me...

Image
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15 Oct 2016, 00:20 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 19 Apr 2004, 10:08
Posts: 58066
Location: Athens, GREECE
ki ayth apo tis e3etaseis einai? wraio braki

_________________
HARRY_ANGEL wrote:
KANENA facebook 8) / balte / to fb forum / ston kolo sas


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15 Oct 2016, 01:19 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 02 Jun 2004, 11:14
Posts: 15647
Location: Anywhere I Roam
auta edo an mporeite na ta kanete einai to erwtima
https://www.youtube.com/watch?v=K2oKEqtQFyc

edo einai to thema, oxi ta petalia kai ta grips kai ta kompreser kai oi apaleutes flwries

_________________
The light is gone when the life is done
You're closing your eyes, no soul to cry
And all that you said is falling away


Image
Image

Nemo ante mortem beatus


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 15 Oct 2016, 09:28 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Nov 2006, 11:44
Posts: 2914
Location: Into The Everflow
Jason wrote:
auta edo an mporeite na ta kanete einai to erwtima
https://www.youtube.com/watch?v=K2oKEqtQFyc

edo einai to thema, oxi ta petalia kai ta grips kai ta kompreser kai oi apaleutes flwries


Ευκολάκια, με 2 μήνες προπόνηση τα κάνεις πανεύκολα όλα αυτά.

_________________
To Our Island In The Stream Where We Can Dream At The Edge Of The World...


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1899 posts ]  Go to page Previous  1 ... 90, 91, 92, 93, 94, 95  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group