The Gathering

forum
It is currently 29 Mar 2024, 15:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 438 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 09 Jun 2004, 00:16 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 19 Apr 2003, 23:13
Posts: 17701
Location: exarchia city
e den pisteuw na ftasoun mexri ekei Pantelh! :P

_________________
AXL kai st@@ mas
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 09 Jun 2004, 00:20 
Offline
King for a day
King for a day
User avatar

Joined: 21 Apr 2003, 00:06
Posts: 1092
Location: everywhere
ffffff.....den antexw allo na diavazw aidies...kourastika...stamataw na asxoloumai... :green:

_________________
O rose, thou art sick
Seduce, let loose the vision and the void
Bloodsuckle and honey suck

in love's secret domain


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 09 Jun 2004, 00:24 
Offline
Always
Always

Joined: 09 Jun 2003, 22:44
Posts: 8228
Location: Away
To oti einai gnvstoi den exei sxesh me to pvs vlepv thn mousikh tous.To eipa kai parapanv.Kai na fantasteite oti to OKC einai ena album pou akouv taktika giati exei polla omorfa kommatia pou mou aresoun.Alla den einai kai kanena tromero ergo opvs theloun na to parousiazoun oi aggloi grafiades..Epishs den perimeno apo tous Radiohead"eyxaristh" mousikh-yparxei h Madonna gia ayto.Perimeno kati vathitero.Sxetika me ayto pou les space to exv akousei kai apo allous se ksena forum :oti dhl h moushkh/stixoi tvn Radiohead einai gia ligous pou tous katalavainoun klp.Ayto to "elitistiko" den to katalavainv.Siga tous peiramatismous pou yparxoun sto Kid A.Ksereis poses xiliades mousikoi exoun peiramatistei sthn rock istoria?H mousikh den ksekinise apo otan arxisame na thn akoume to exv ksanapei.Env sta The Bends kai OKC eixan arketa gera kommatia sta epomena exoun meivthei poly.Kai sto megalytero meros "peiramatizontai".Kai entaksei,kala kanoun,apo syntheseis omvs?Kai oi TG peiramatizontai alla katalygoun se kommatares(BLD)Pou einai to BLD tvn Radiohead?
Telos na pv-ksana-oti live htan poly kalyteroi apo opoiondhpote disko tous.

_________________
bye...


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject: Gia deite...
PostPosted: 12 Sep 2004, 20:58 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 04 Feb 2003, 18:22
Posts: 2538
Location: Athens - Greece
Palies istories...Kapws etsi eixa paradwsei to keimeno gia th synenteuksi tou HTMAP sto Hammer gia na bgei sto teyxos Dekembriou!Enw htan gia 4 selides telika bgike 2 opote kopikan arketa...gia deite ti kopike! :wink: Mpagiatika nea alla aksizoun..brika tis palies diskettes mou kai nata mprosta mou!Peite mou th gnwmh sas


THE GATHERING
Frail Electricity
Αλήθεια, είναι αδύνατο να μετρήσει κανείς έναν πλανήτη; Η μαγική Ολλανδική παρέα επιστρέφει μετά από αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα για να μας δώσει την απάντηση. Αν και με μία απώλεια στο line-up δείχνουν τις έντονα πειραματικές τους διαθέσεις περισσότερο από ποτέ στο καταπληκτικό ‘‘How to measure a planet?’’. Η συζήτηση με τον drummer Hans Rutten ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστη, αλλά αποδείχτηκέ και ιδιαίτερα αποκαλυπτική για τις μελλοντικές προθέσεις των Gathering και για τις σχέσεις τους με την Century Media.

- Νομίζω ότι αυτό το album είναι αρκετά πειραματικό για σας. Είστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα που προσεγγίσατε κατά τη διάρκεια των ηχογραφήσεων;
- Όλη η μπάντα και εγώ είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Το θεωρώ σαν ένα νέο τεράστιο βήμα προς τα εμπρός για μας. Ναι, είναι σίγουρά ένα πειραματικό album.

- Το περσινό σας album ήταν απλά μια συνέχεια από το ‘‘Mandylion’’, ενώ το καινούριο είναι εντελώς διαφορετικό. Συμφωνείς μ’αυτή την άποψη;
- Όχι, ακόμη μπορείς να καταλάβεις ότι είναι Gathering. Είναι ακόμη οι ίδιοι άνθρωποι που δημιουργούν μουσική και αν και χάσαμε έναν κιθαρίστα είμαστε ακόμα η ίδια μπάντα. Έχουμε ακόμα πολλά heavy κομμάτια.

- Πιστεύεις ότι ο ήχος στις κιθάρες θα ήταν διαφορετικός αν ο Jelmer έπαιζε ακόμη μαζί σας;
- Αν ο Jelmer έπαιζε ακόμη και σε αυτό το album τότε το αποτέλεσμα θα ήταν ακριβώς το ίδιο. Μπορεί μόνο να υπήρχαν περισσότερα effects στην κιθάρα. Είμαστε ακόμη πολύ καλοί φίλοι και του άρεσε το album πάρα πολύ.

- Με τι ακριβώς ασχολείται τώρα;
- Αυτή την εποχή ασχολείται πολύ με θέματα τεχνολογικής φύσης, όπως παραγωγή και μίξη ήχου σε συναυλίες. Είχε βαρεθεί να παίζει κιθάρα και να περιοδεύει και δεν ήταν πολύ ευτυχισμένος μ’αυτή την κατάσταση. Δεν υπάρχουν, όμως, μουσικές διαφορές από τη στιγμή που του άρεσε το νέο μας υλικό πάρα πολύ.

- Αυτή τη φορά έχετε μια πιο ηλεκτρονική προσέγγιση στην ατμόσφαιρα του υλικού σας. Ο Frank ακούει αρκετά από αυτό το είδος ή απλώς ήθελε να προσδώσει αυτή την ηχητική στο album;
- Όλοι θέλαμε να έχουμε αυτή την προσέγγιση. Νομίζω ότι το ‘‘Nighttime Birds’’ είναι ένα καλό album, αλλά όχι τόσο μοντέρνο. Το καινούριο είναι ένας συνδυασμός παλιών και νέων στοιχείων. Ο Frank ακούει πολύ ηλεκτρονικό υλικό όπως και ambient. Σ’αυτό το album έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις όλα αυτά τα στοιχεία γιατί έχουμε έναν παραγωγό που μπορούσε να μας δώσει αυτό το βήμα προς τα εμπρός.

- Ακόμη και ο Rene έχει αλλάξει αρκετά τον ήχο στις κιθάρες που δεν είναι τόσο doomy όσο ήταν στο παρελθόν.
- Όχι, καθόλου…

- Νομίζω ότι έχουν πολλές επιρροές από Hawkwind.
- Ναι, μας αρέσουν πολύ οι παλιοί Hawkwind, όπως και οι Pink Floyd. Πολλές μπάντες έχουν διαφορετικό ήχο στις κιθάρες σε κάθε τραγούδι ξεχωριστά. Έτσι κι εμείς τώρα έχουμε διαφορετικό ήχο σε κάθε τραγούδι. Κάθε κομμάτι έχει το δικό του ήχο και είχαμε αρκετό χρόνο για να πειραματιστούμε στο studio με τον Rene και τον Frank, όπως και στα drums.

- Και εσύ έχεις πειραματιστεί με πολλούς ρυθμούς και νομίζω, κυρίως, από trip-hop.
- Κι εγώ (γελάει). Μου αρέσουν οι Portishead και ο βρετανικός trip hop ήχος. Ακούω πολλά διαφορετικά είδη μουσικής από τα οποία μπορεί κανείς να επηρεαστεί. Αλλά ακόμη πιστεύω ότι το album είναι Gathering.

- Νομίζω ότι θα χάσετε αρκετούς από τους παλιούς σας οπαδούς γιατί πολλοί θα πουν ότι δεν είναι σαν το υλικό των προηγούμενων κυκλοφοριών σας. Φοβάσαι αυτή την πιθανότητα;
- Όχι, γιατί έπρεπε να προχωρήσουμε και δεν πρόκειται ποτέ να δημιουργήσουμε το ίδιο album. Χάσαμε πολλούς οπαδούς από το ‘‘Always’’ στο ‘‘Almost A Dance’’. Συνεχώς θα χάνουμε οπαδούς, αλλά πρέπει να κάνεις αυτό για να κερδίζεις πιο πολλούς. Έχουμε, άλλωστε, πολύ καλές αντιδράσεις από την Ολλανδία και τη Γερμανία που είναι οι μεγαλύτερες αγορές για μας.

- Θεωρείς ότι είστε ακόμη μια metal μπάντα;
- Ναι, νομίζω ότι έχουμε ακόμη επιρροές από metal.

- Με το πέρασμα του χρόνου έχουν γίνει πολλές αλλαγές στο συγκρότημα. Πιστεύεις ότι θα διατηρηθεί και στο μέλλον η διάθεση σας να προχωρήσετε παραπέρα;
- Είμαστε παλιοί φίλοι που είναι σε ένα group και συνθέτουν μουσική. Δημιουργούμε album που, κυρίως, αρέσουν σε εμάς. Δεν ενδιαφερόμαστε για το πόσο εμπορικά θα είναι, αλλιώς δε θα κάναμε και αυτό. Έχουμε ήδη ιδέες για το 6ο album μας.

- Πες μου γι’αυτό.
- Συνεχώς προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε για να γίνουμε πιο μεγάλοι και να μην παραμένουμε στάσιμοι σαν τους Iron Maiden. Τους λατρεύω, αλλά κάνουν συνέχεια το ίδιο album και το μισώ όταν μια μπάντα συνεχίζει να δημιουργεί την ίδια μουσική. Μου αρέσουν μπάντες σαν τους Rush και τους Pink Floyd που προοδεύουν και αλλάζουν, αν και μερικές φορές δε σου αρέσει. Αλλά η αλλαγή είναι κάτι πολύ καλό και πρέπει να γίνεται γιατί διαφορετικά μια μπάντα είναι καταδικασμένη να πεθάνει.

- Στην επόμενη κυκλοφορία σας θα υπάρχουν περισσότερες doomy κιθάρες απ’ότι σε αυτό που είχε λίγα κιθαριστικά riff;
- Ναι, τα νέα τραγούδια δεν έχουν τόσες πολλές τέτοιου είδους κιθάρες. Δε νομίζω ότι πρόκειται στο μέλλον να εξελίξουμε αυτήν την κατεύθυνση. Αλλά, δεν ξέρεις. Μπορεί να είναι το πιο heavy που έχουμε ηχογραφήσει μέχρι τώρα. Πάντως σύμφωνα με το υλικό που έχουμε μέχρι τώρα ετοιμάσει δε φαίνεται κάτι τέτοιο να συμβαίνει. Αλλά, θα είναι ακόμα εντάξει για μας αν ο κόσμος πει ότι δεν είναι metal.

- Προτίθεστε να βρείτε αντικαταστάτη για τη θέση του δεύτερου κιθαρίστα;
- Όχι. Η Anneke θα παίζει ακουστική και, ίσως, λίγη ηλεκτρική κιθάρα. Έχουμε ήδη δώσει τρεις συναυλίες χωρίς τον Jelmer και ήταν τέλεια. Η μια κιθάρα είναι ακόμη heavy και ο Hugo ( σ.σ. ο μπασσίστας ) μπορεί να παίζει πιο δυνατά με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν δεύτερη κιθάρα. Έτσι γεμίζει αρκετά τον ήχο όταν παίζουμε τα παλιά μας κομμάτια.

- Παίζετε ακόμη τραγούδια από τα δυο πρώτα σας album;
- Μερικές φορές παίζουμε υλικό από το ‘‘Always’’ ‘‘Stonegarden’’ ‘‘The Mirror Waters’’. Δεν παίζουμε τραγούδια όπως το ‘‘Subzero’’ που είναι αρκετά τραχιά. Αλλά στη Γερμανία και στην Ολλανδία δεν παίζουμε πια αυτό το υλικό.

- Ποιες είναι οι επιρροές σου σαν drummer;
- Θα έλεγα ο Neil Peart των Rush που παίζει τόσο καλά όσο και τεχνικά. Επίσης είμαι μεγάλος οπαδός του ποδοσφαίρου και μου αρέσει Νίκος Μαχλάς που παίζει στην Ολλανδία και είναι αρκετά διάσημος. Αλλά, δεν έχω είδωλά. Νομίζω ότι θα πρέπει να είσαι ο εαυτός σου.

- Στην Ολλανδία υπάρχει αρκετή ελευθερία στη χρήση μαλακών ναρκωτικών. Ποια είναι η γνώμη σου γι’αυτό;
- Είναι αρκετά φυσιολογικό και θα έπρεπε να είναι έτσι και για όλο τον κόσμο. Από τη στιγμή που επιτρέπεις το αλκοόλ θα πρέπει να επιτρέπεις και το χασίς. Εδώ που μένω υπάρχουν πολλές καφετέριες που έχουν, αλλά δεν ενθουσιάζομαι πια με τέτοια πράγματα. Πάντως, για τους ξένους αυτή η κατάσταση είναι αρκετά συναρπαστική.

- Στο παρελθόν έχετε παίξει σε μπροστά σε μεγάλο κοινό όπως στο Dynamo το ’96, αλλά και σε μικρά clubs. Ποιο θεωρείς πιο κατάλληλο για τους Gathering;
- Και τα δύο θα έλεγα. Λατρεύω να παίζω στο Dynamo, αλλά θα ήταν προτιμότερο να μη ξαναπαίξουμε στην main stage. Προτιμώ, όμως, τα μικρά clubs με χωρητικότητα γύρω στα 600 με 800 άτομα.

- Σχεδιάζετε να κυκλοφορήσετε ένα live album στο μέλλον;
- Έχουμε αρκετές live ηχογραφήσεις για να κυκλοφορήσουμε ένα διπλό album. Αλλά δεν είμαστε αρκετά μεγάλο συγκρότημα για να το κάνουμε τώρα, ίσως στο μέλλον. Έχουμε πολύ καλές ηχογραφήσεις από το Dynamo τις οποίες ίσως κυκλοφορήσουμε. Κάτι τέτοιο, όμως, εξαρτάται από την εταιρεία και είναι καθαρά θέμα οικονομικό.

- Είχατε κάποια προβλήματα με το fan club το οποίο είχατε οργανώσει. Τι ακριβώς έχει γίνει;
- Ο Spock, ένας από αυτούς που το οργάνωναν έκλεψε πάρα πολλά λεφτά. Τώρα έχουμε να ξεπεράσουμε αρκετά προβλήματα για να το ξαναοργανώσουμε γιατί έχουμε ξεμείνει από λεφτά.

- Τι σχεδιάζετε στο άμεσο μέλλον για την προώθηση του album;
- Θα περιοδεύσουμέ πρώτα στην Ολλανδία και μετά θα πάμε στη Γερμανία. Μετά θα συνεχίσουμε την ευρωπαϊκή μας περιοδεία και ελπίζω να έρθουμε και στην Ελλάδα (σ.σ. εγώ να δεις ). Πάντως, θα συνεχίσουμε να περιοδεύουμε μέχρι τις αρχές του καλοκαιριού και μετά θα ξεκινήσουμε να δουλεύουμε πάνω στο επόμενο μας album. Οι ηχογραφήσεις θα γίνουν το φθινόπωρο του 1999.

- Σας πιέζει η Century Media γι’αυτό;
- Ναι, ναι… ( σ.σ. επιτέλους και κάποιος με κότσια )

- Θα ήθελα να μου πεις γι’αυτό το ζήτημα, γιατί κυκλοφορεί έντονα η φήμη ότι η συγκεκριμένη εταιρεία πιέζει τα συγκροτήματα της.
- Ναι, δε μπορώ να πω πολλά. Αλλά, έχουμε αρκετά προβλήματα με την εταιρεία. Δεν μεταχειρίζονται σωστά μπάντες όπως οι Moonspell και οι Gathering. Αλλά όλες οι εταιρείες είναι το ίδιο και θέλουν να βγάζουν λεφτά από τη μουσική. Αυτό είναι το μόνο που μετράει για αυτούς. Μου λείπει πολύ η αγάπη για τη μουσική από τη στιγμή που αναμείχθηκα με τη μουσική βιομηχανία.

- Σχεδιάζετε να αλλάξετε εταιρεία στο μέλλον;
- Πρώτα πρέπει να ηχογραφήσουμε δυο ακόμα album για αυτή τη Century Media. Θα θέλαμε να κυκλοφορήσουμέ ένα live album, αλλά δε μετράει ως album σύμφωνά με το συμβόλαιο. Τώρα έχουμε ένα διπλό album με πάνω από 100 λεπτά μουσικής.

- Διπλό; Εγώ έχω ακούσει μόνο 53 λεπτά…
- Είναι ηλίθιο, έχεις ακούσει μόνο το ένα. Η εταιρεία στέλνει μόνο το CD1 στους δημοσιογράφους και ο κόσμος ακούει μόνο το μισό album. Τώρα γελάω γιατί το δεύτερο CD είναι πιο heavy και με περισσότερες κιθάρες.

- Τα προηγούμενα σας album ήταν, κατά κάποιο τρόπο, σημεία καμπής για το ατμοσφαιρικό metal. Πιστευείς ότι και αυτό θα γίνει;
- Το ελπίζω, θα ήταν πολύ καλό. Είναι κοπλιμέντο για μας αν κάποιος προσπαθεί να μας αντιγράψει, αλλά είναι και πολύ ηλίθιο επίσης. Ξέρω πολλές μπάντες που γράφουν μουσική σαν εμάς, αλλά δεν νόμίζω ότι αυτό είναι καλό.

- Τί ακούς αρκετά τον τελευταίο καιρό;
- Ακούω Massive Attack και πολύ Pink Floyd - ακόμη και τα τελευταία. Επίσης μου άρεσε το τελευταίο των My Dying Bride, το οποίο είναι λίγο περίεργο. Επίσης το τελευταίο των Anathema μου άρεσε πάρα πολύ.
Γενικά μου αρέσουν πολλές μπάντες της Peaceville την οποία θεωρώ πολύ καλή εταιρεία.
- Υποθέτω ότι θα ήθελες να υπογράψετε σε αυτή την εταιρεία.
-Το αφεντικό της θέλει και θεωρεί ότι οι Gathering είναι το καλύτερο Peaceville συγκρότημα εκτός Peaceville. Αυτό είναι σίγουρά ένα μεγάλο κοπλίμεντο για μας.

- Γιατί επιλέξατε να ηχογραφήσετε σε διαφορετικό tudio από αυτό που ηχογραφουν τα περισσότερα συγκροτήματα της Century Media;
- Πιστεύουμε ότι πολλές μπάντες ηχογραφούν στα Woodhouse και όλα τα album ηχούν ίδια. Βέβαια είναι διαφορετικές οι μπάντες αλλά πάνω-κάτω βγάζουν τον ίδιο ήχο. Αυτό σίγουρα δεν είναι καλό και είναι ένα ζήτημα το οποίο συζητήσαμε με την εταιρεία. Θέλαμε να αλλάξουμε τον ήχο μας, και για τον ίδιο λόγο οι Moonspell θα αλλάξουν studio για το επόμενο album τους.
- Φαντάζομαι θα είπαν πολλά στην εταιρεία γι’αυτή σας την πρόθεση.
- Ναι, γιατί τα Woodhouse δεν είναι ακριβά γι’αυτήν από τη στιγμή που της ανήκουν. Δεν είχαμε, όμως, συζήτηση γι’αυτό το ζήτημα γιατί θέλαμε να ηχογραφήσουμε κάπου αλλού. Στα Wisseloord studios έχουν ηχογραφήσει στο παρελθόν οι Queensryche, οι Def Leppard, Scorpions και είναι πολύ ακριβά studios ( σ.σ. και οι Iron Maiden τα φωνητικά και τις κιθάρες του ‘‘Somewhere In Time’’)

- Πες μου ένα album στο οποίο μια μπάντα άλλαξε στυλ και εκτιμάς πάρα πολύ.
- Ουφ… Radiohead, μάλλον. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν περισσότερο μια pop μπάντα, αλλά το ‘‘OK Computer’’ είναι τέλειο. Δεν περίμενα με τίποτα ένα τόσο μεγάλο album από αυτή τη μπάντα.

- Τελείωσε αυτή τη συζήτηση όπως θέλεις.
- Ελπίζω ο κόσμος να το ευχαριστηθεί. Είναι διαφορετικό, αλλά πρέπει να του δώσουν λίγο χρόνο και να είναι αρκετά ανοιχτόμυαλοί ώστε να το καταλάβουν. Ελπίζω κάπότε να παίξουμε και στην Ελλάδα γιατί ξέρω ότι υπάρχουν οπαδοί μας εκεί από την εποχή του ‘‘Always’’.
Δισκογραφία:
Demos: ‘‘Moonlight Archer’’, ‘‘An Imaginary Symphony’’ ( 1991 )
Albums: ‘‘Always’’ ( 1992 ), ‘‘Almost A Dance’’ ( 1993 ), ‘‘Mandylion’’ ( 1995 ), ‘‘Nighttime Birds’’ ( 1997 )
mCDs: ‘‘Strange Machines’’ ( 1995 ), ‘‘Leaves/Adrenaline’’ ( 1996 ), ‘‘The May Song’’ ( 1997 ), ‘‘Kevin’s Telescope’’ ( 1997 )
Λευτέρης Τσουρέας


Kai twra pou thn ksanada parathrw oti oi apantiseis pou eixe dwsei o Hans den exoun apodothei oyte apo emena oloklires giati an egrafa se xarti ola osa eipame se 40min den kserw ti tha ginotan!

Thn epomenh fora tha tous kathisoume katw kai tha tous anakrinoume epi 1 wra!Edw kathisan o Johnsen me ton Mingray pou htan liwma kai theokourasmenoi kai den tha kathisoun ta dika mas paidia? :D

_________________
Εκει που γλυφεις, εφτυνες...


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2004, 11:55 
Offline
King for a day
King for a day
User avatar

Joined: 21 Apr 2003, 00:06
Posts: 1092
Location: everywhere
thanx leyteri!!! arketa endiaferon!

_________________
O rose, thou art sick
Seduce, let loose the vision and the void
Bloodsuckle and honey suck

in love's secret domain


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2004, 14:53 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Mar 2004, 02:35
Posts: 2375
Location: the cranial vistas of psychogenesis
Ki egw akoma den proalava na th diavasw, alla thn ekana copy se arxeio! :wink: Euxaristoume!!!

_________________
Luna Obscura (Atmospheric Death/Gothic Metal)
Their demo "Darcanda" (With the permission of Luna Obscura)
New album "Feltia" out: Soon in 2008!


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 13 Sep 2004, 23:10 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 10 Mar 2004, 20:28
Posts: 31290
Location: Thessaloniki, Greece
Thanx mate..

_________________
Top Artists this Week
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 14 Sep 2004, 07:04 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 27 Jan 2002, 01:00
Posts: 2157
Location: Athens, Greece
nice....
akomh den exw kataferei na to diavasw.. to ekana ki egw copy paste na to diavasw me thn hsyxia mou..

_________________
Image exw mprosta mou synexws enan kathrefth
pou m'empodizei o,ti einai pisw tou na dw
den exw dei pote mou pio megalo psefth
kai to xeirotero: einai omoios egw...


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 14 Sep 2004, 08:14 
Offline
moderator
moderator
User avatar

Joined: 13 Apr 2004, 19:34
Posts: 26664
Location: in your head
thanX !!!!!!!!!!!!

_________________
Look at me...There were more to see, there were more to be proud of….

Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 14 Sep 2004, 13:34 
Offline
King for a day
King for a day

Joined: 11 Feb 2003, 22:10
Posts: 1864
poly wraia sizitish leuterh!!!


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 14 Sep 2004, 20:26 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 02 Jun 2004, 11:14
Posts: 15647
Location: Anywhere I Roam
se poio teuxos ypirxe i synedefksi? (minas/xronos)

_________________
The light is gone when the life is done
You're closing your eyes, no soul to cry
And all that you said is falling away


Image
Image

Nemo ante mortem beatus


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 15 Sep 2004, 06:15 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 04 Feb 2003, 18:22
Posts: 2538
Location: Athens - Greece
Dekembrios 1998!

_________________
Εκει που γλυφεις, εφτυνες...


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 15 Sep 2004, 12:12 
Offline
King for a day
King for a day

Joined: 11 Feb 2003, 22:10
Posts: 1864
yparxei kamia periptwsi na vre8ei auto??


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 15 Sep 2004, 14:32 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 10 Mar 2004, 20:28
Posts: 31290
Location: Thessaloniki, Greece
Prowler213 wrote:
Dekembrios 1998!


Pw pw prepei na xethapsw ta palia hammer...

_________________
Top Artists this Week
Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 19 Sep 2004, 17:00 
Offline
moderator
moderator
User avatar

Joined: 15 Jul 2002, 01:00
Posts: 23851
Location: Holy John Ready, Greece
Elpizw na vrw thn ore3h na sas dwsw thn synentey3h epoxhs Mandylion twn Gathering sto Giwrgo Flwrakh pou eixe dhmosieytei sto tote Hammer, ka8ws kai tous ymnous ths diskokritikhs tou!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=tHMXXFG_McI
Soundgaze.gr - Fix Your Gaze On Music
Το Πολυμίξερ της Μουσικής


Top
 Profile  
Reply with quote  
PostPosted: 23 Sep 2004, 08:39 
Offline
moderator
moderator
User avatar

Joined: 15 Jul 2002, 01:00
Posts: 23851
Location: Holy John Ready, Greece
Me e3wfyllo to trio Blaze Bayley/Eddie/Steve Harris epoxhs X-Factor, mesa sta alla 8emata tou to tote ellhniko Hammer exei mia synentey3h enos mallon agnwstou sygkrothmatos apo thn Ollandia. Apo dw kai pera analambanei o Giwrgos D. Flwrakhs kai o Hans Rutten...

"Μετά από δύο άλμπουμ που έμειναν μάλλον σε στενούς κύκλους, ήρ8ε ο καιρός για τους Gathering να κάνουν το μεγάλο άλμα. Η τρίτη τους κίνηση λέγεται "Mandylion" κι ο ντράμερ Hans Rutten αναλαμβάνει να δώσει εξηγήσεις στο Metal Hammer για τη νέα τους τραγουδίστρια, τα νέα κομμάτια, το παρελθόν, τους Pink Floyd, τα πάντα.

Υπάρχουν καθόλου αλλαγές στη σύνθεση του γκρουπ;

- Η μόνη αλλαγή που υπάρχει είναι η προσθήκη της Annete (shmeiwsh RS: profanws kati den tou phge kala aytou pou ekane to transcritpion...) στα πρώτα φωνητικά, που δεν συμμετείχε ούτε στον πρώτο ούτε στον δεύτερο δίσκο μας.

Οι Gathering σε τρία άλμπουμ παρουσιάζονται με τρεις διαφορετικούς τραγουδιστές. Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις το λόγο που συμβαίνει αυτό;
- Ήταν θέμα περιστάσεων. Δεν ήταν κάτι που εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε. Ποτέ δεν θεωρήσαμε ότι κάποιος τραγουδιστής δεν ήταν καλός για το συγκρότημα. Απλά συνέβη. Αυτή τη φορά όμως όλα δείχνουν ότι το σχήμα είναι σταθερό και θα κρατήσει για πολύ καιρό (shmeiwsh RS: magos eisai?)

Ο πρώτος σας δίσκος κινούνταν στο χώρο του ατμοσφαιρικού doom/death metal. Ο δεύτερος ήταν εντελώς διαφορετικός, αφού τα φωνητικά ήταν πιο κοντά στην rock 'n' roll παράδοση. Επρόκειτο για δυο διαφορετικούς τρόπους έκφρασης των ίδιων συναισθημάτων ή σε κάθε δίσκο το συγκρότημα είχε διαφορετικά συναισθήματα να εκφράσει;
- Πρόκειται για δύο διαφορετικούς δίσκους που έφερναν μαζί τους διαφορετικά συναισθήματα. Αυτός είναι και ο στόχος μας: κάθε κυκλοφορία να είναι διαφορετική από την προηγούμενη. Αυτό π[ου βλέπς αυτή τη στιγμή είναι ότι τα φωνητικά του δεύτερου δίσκου ήταν λάθος κίνηση για το συγκρότημα. Χρειαόμασταν καθαρή φωνή, αλλά ο τρόπος που μπήκε η φωνή παρέπεμπε στους Faith No More. Εκείνη την εποχή μας άρεσε γιατί επιζητούσαμε κάτι νέο στον ήχο μας, αλλά τώρα το βλέπω σαν λάθος.

Έχετε κυκλοφορήσει ένα δίσκο που περιλαμβάνει remix του "Always". Δεν το έχω κι έτσι δεν ξέρω τι συμβαίνει εκεί. Τι στόχο είχε μια τέτοια κυκλοφορία;
- Είχαμε πολλά προβλήματα με τη Foundation 2000, την προηγούμενη εταιρία μας. Μας έφαγε λεφτά από τους δύο προηγούμενους δίσκους και χωρίς την άδειά μας κυκλοφόρησε αυτά τα ρεμίξ. Εμείς δεν έχουμε κόπιες από την εταιρία. Είμαστε σε διαφωνίες μαζί της. Πιστεύω ότι το "Always" δεν είχε ανάγκη από ρεμίξ. Τελικά αυτός ήταν ο ήχος των Gathering το 1992. Είχε αρνητικά σημεία, αλλά ήταν αρκετά καλός για να αλλάξει. Αυτή η κυκλοφορία είναι βλακώδης. Θα συνιστούσα στους φίλους του συγκροτήματος να μην την αγοράσουν.

Γίατί διαλέξατε γυναικεία φωνητικά για το νέο σας άλμπουμ;
- Τα γυναικεία φωνητικά ταιριάζουν πολύ στο ύφος των νέων κομματιών κι έτσι έγινε. Κάποια στιγμή σκεφτήκαμε να βάλουμε και ανδρικά φωνητικά, αλλά ο κύριος Sorychta μας έπεισε για το αντίθετο. Εκείνο που ίσως θα θέλαμε θα ήταν μια φωνή που να τραγουδάει τόσο χαμηλά, στο ύφος των Type O Negative, αλλά κανείς δεν βρέθηκε να τραγουδήσει τόσο καλά όσο θέλαμε (shmeiwsh RS: kalytera)

Γιατί έχετε απορρίψει εντελώς τα παραμορφωμένα φωνητικά;
- Δεν μας αρέσουν πια...Τα βρίσκουμε ότι ανήκουν σε μια στενή α΄ντίληψη περί μουσικής. Ακόμη κι ο Bart, ο πρώτος μας τραγουδιστής είναι εναντίον αυτών των φωνητικών. Εν μέρει γιατί είναι πολύ επικίνδυνα για την υγεία.

Πώς θα μπορούσες να περιγράψεις τον ήχο του νέου σας άλμπουμ;
- Κατά κύριο λόγο είναι metal. Έχει βέβαια επιρροές από συγκροτήματα όπως οι Dead Can Dance ή οι Slowdive και είναι πιο ατμοσφαιρικό. Όμως θα μπορούσα να πω με τον ίδιο τρόπο ότι είναι πιο επιθετικό από τις προηγούμενες δουλειές μας, αφού έχει πιο πολλές κιθάρες και είναι πιο ρυθμικό.

Ποιό άλμπουμ προτιμάς από τα τρία που έχετε κυκλοφορήσει;
- Σίγουρα το καινούριο! Ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε και που θέλαμε να κάνουμε. Είναι ένα μεγάλο βήμα για μας. Πρόκειται για μεγάλη κυκλοφορία.

Πώς είναι η συνεργασία με τη νέα σας εταιρία, τη Century Media;
- Ως τώρα, όλα πάνε πολύ καλά. Έχει γίνει σπουδαία δουλειά και η εταιρία δουλεύει πολύ καλά και στην Αμερική. Έχει πολύ καλές ιδέες και μέχρι τώρα είμαστε πολύ ευχαριστημένοι. Ελπίζω τίποτα να μην αλλάξει...

Πιστεύεις ότι αυτός ο δίσκος θα γίνει αποδεκτός καλύτερα από τις προηγούμενες δουλειές σας;
- Είμαι σίγουρος ότι θα γίνει πολύ καλύτερααποδεκτός από το "Almost A Dance". Δεν ξέρω τι θα συμβεί σε σχέση με το "Always"...Είναι ίσως πολύ ατμοσφαιρικός και χωρίς παραμορφωμένα φωνητικά. Δεν ξέρω πόσος κόσμος ακούει αυτό το είδος. Πρέπει να περιμένουμε...

Τα φωνητικά που έχετε επιλέξει και η μουσική σας είναι ακριβώς στο ύφος που φαίνεται να επικρατεί αυτή τη στιγμή...
- Το ίδιο θα'λεγα κι εγώ, αλλά θέλω πάντα να είμαι επιφυλακτικός.

Ας μιλήσουμε για την παραγωγή. Είστε ευχαριστημένοι;
- Πολύ. Η καλύτερη δουλειά ως τώρα...Όλα έγιναν όπως έπρεπε. Γρήγορα κι άνετα, μέσα σε πολύ καλές συνθήκες. Το ρεμίξ έγινε μέσα σε δυο μέρες!

Βλέπεις να υπάρχουν νέες διαστάσεις στον ήχο των Gathering με το "Mandylion";
- Βέβαια. Υπάρχουν πολλά στοιχεία κλασικής μουσικής. Δεν θα έλεγα Wagner, αλλά σίγουρα επιρροές από Strauss. Υπήρξαν κάποια samples και ίσως κάποιοι industrial ρυθμοί στο πρώτο κομμάτι, χωρίς όλα αυτά να σημαίνουν ότι υπάρχει τρομερή απομάκρυνση από τις αρχές του πρώτου μας δίσκου.

Ακούγοντας τους δίσκους σας, αισθάνεται κανείς ότι δεν ακούτε μόνο metal. Τι άλλα είδη μουσικής ακούτε;
- Ακούμε πολύ metal αλλά όχι μόνο...Η κλασική μουσική αρέσει σε όλους μας, ειδικότερα ο Strauss και ο Wagner, συγκροτήματα όπως οι Dead Can Dance ή οι Slowdive από τη Βρετανία. Μερικά από τα μέλη αγαπούν ιδιαίτερα τον Frank Zappa κι όλοι μας τους Pink Floyd. Μιλάω κυρίως για τις δουλέιές τους από τη δεκαετία του '70. Και να μην ξεχάσω βέβαια τους μεγάλους Black Sabbath.

Εσύ ποια συγκροτήματα ακούς από την σημερινή σκηνή;
- Μου άρεσαν πάντα και μου αρέσουν οι Rush και οι Cocteau Twins. Από τα συγκροτήματα που παίζουν και ανεβαίνουν αυτή την στιγμή, μ' αρέσουν οι Kyuss.

Πρόκειται να βγείτε σε περιοδία υποστηρίζοντας το νέο σας άλμπουμ;
- Ναι, ελπίζουμε να κάνουμε μια περιοδία τριών εβδομάδων στην Ευρώπη μαζί με ένα μεγαλύτερο συγκρότημα. Θα ήθελα αυτοί να είναι οι Tiamat.

Μοιραζόσαστε άλλωστε μ' αυτούς την ίδια αγάπη για τους Pink Floyd...
- Ναι, και δεν είναι μόνο αυτό. Ταιριάζουμε σε πολλά με αυτό το συγκρότημα. Σπουδαία λύση θα ήταν κι οι Paradise Lost. Αλλά είναι πολύ μεγάλοι πλέον. Ανήκουν σε άλλη εταιρία επίσης και μάλλον θα είναι δύσκολο...

Θα ήθελες να μας πεις λίγα λόγια για καθένα από τα κομμάτια του "Mandylion";
- Φυσικά.

Ας αρχίσουμε: "Strange Machines"...
- Έχεισ στοιχεία από το industrial όσο αφορά τ΄ρυθμό και στιχουργικά αναφέρεται στο να ταξιδεύεις στο χρόνο. Έχει γραφτεί πάνω στην ταινία "Time Machine". Είναι ένα από τα πολύ heavy κομμάτια μας.

"Eleanor"...
- Γράψαμε τη μουσική επηρεασμένοι από την ταινία "Η λίστα του Σίντλερ". Οι στίχοι όμως αφορούν κάποιους ανρθώπους που φορούν μάσκες, που είναι ψεύτικοι. Σ' αυτό το κομμάτι επιζητούσαμε μια ατμόσφαιρα τρόμου, ξέρεις, με πολλά εφέ. Ελπίζω να τα καταφέραμε.

"In Motion #1"...
- Ήταν το πρώτο κομμάτι που γράψαμε με την Anneke. Έχει φανερές επιρρόες από τους Cocteau Twins, έχει στοιχεία ambient, είναι αργό και δεν είναι ιδιαί 64;ερα heavy. Ως προς τους στίχους δεν μπορώ να πω πολλά. Είναι γραμμένοι από την Anneke και είναι πολύ προσωπικοί.

"Leaves"...
- Είναι ίσωςένα από τα πιο καταθλιπτικά κομμάτια του δίσκου. Όσο αφορά τους στίχους, σχετίζεται με μια προσωπική σχέση της Anneke. Μιλάει για κάποιο πρόσωπο που μπαίνει στη ζωή σου και την εμπλουτίζει, δίνοντας σου δύναμη. Την μουσική την έχει γράψει ο Frank. Είναι ένα θλιμμένο κομμάτι ποθ περιλαμβάνει ένα riff που θυμίζει Iron Maiden.

"Fear The Sea"...
- Μιλάει για τη δύναμη του νερού. Της θάλασσας πιο πολύ. Στον τόπο που μένουμε υπάρχουν πολλές λίμνες και έχει γίνει μεγάλος αγώνας στο παρρελθόν για να τιθασεύσουμε τα νερά. Η δύναμη του νερού είναι κάτι που πρέπει να σεβόμαστε. Μουσικά, αυτό το κομμάτι παραπέμπει στο "Almost A Dance".

"Mandylion"...
- Πρόκειται για ένα πανί που έχει το αποτύπωμα του προσώπου του Χριστού. Φτια΄χτηκε στο Μεσαίωνα και έχει λατρευτεί από πολλούς βασιλιάδες και πολύ κόσμο. Δεν μ' αρέσουν όλα αυτά που λέγονται από μουσικούς εναντίον της θρησκείας. Θεωρώ το εξώφυλλο του νέου δίσκου των Deicide απαράδεκτο. Δεν πιστεύω ότι η θρησκεία είναι βλακώδης. Οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι και κάνουν εγκλήματα στο όνομα της θρησκείας.

Είσαι Χριστιανός λοιπόν;
- Όχι, σε καμία περίπτωση. Αλλά θεωρώ όλα αυτά που λέγονται μονοδιάστατα.

"Sand And Mercury"...
- Το μεγαλύτερο κομμάτι μας. Έχει πολλές επιρροές από Pink Floyd και είναι το καλύτερο κομμάτι μας κατά τη γνώμη μου. Είναι δεκάλεπτο και συναντά κανείς σε αυτό τα πάντα πυ μπορούν αν δώσουν οι Gathering. Αναφέρεται στο να πεθαίνει κανείς αργά.

"In Motion #2"...
- Επανέρχεται ο ρυθμός του "In Motion #1", αλλά υπάρχει περισσότερη μελωδία εδώ. Μας άρεσε πολύ το "...#1" και αποφασίσαμε όπως έκαναν οι Pink Floyd στους δίσκους τους να το ηχογραφήσουμε ξανά, κάπως διαφορετικό.

Είσαι φανατικός των Pink Floyd λοιπόν;
- Πολύ φανατικός. Για το διάστημα που έγραφε τα κομμάτια ο Roger Waters. Ήταν ο εγκέφαλός τους...


Ayth loipon htan h synentey3h. Na kai h diskokritikh pou ekane sto Mandylion o Giwrgos Flwrakhs, kotsarontas sto telos ena wraiotato 9araki :)

Μετά από ένα καταπληκτικό ντεμπούτο και μια μάλλον αδύναμη συνέχεια, οι Ολλανδοί επιστρέφουν φέρνοντας μαζί τους έναν θαυμάσιο όσο και ώριμο δίσκο. Οι ατμοσφαιρικές τους μελωδίες έχουν εξελιχθεί σε μεγάλο βαθμό κι έχουν ωριμάσει τόσο τεχνικά όσο και συναισθηματικά. Η φωνή της Anneke - η νέα τραγουδίστρια του γκρουπ - είναι αιθέρια και αποτελεί την τέλεια λύση για την μπάντα. Η εγκατάλειψη της φόρμας του death metal σε ορισμένες περιπτώσεις αποδεικνύεται θετική. Όταν δηλαδή ένα συγκρότημα καταφέρνει να διατηρήσει το αίσθημα του ιδιώματος, προσθέτοντας υπέροχα ατμοσφαιρικά μέρη και φωνητικά που έρχονται από άλλους μουσικούς κόσμους. Αναμφίβολα ένα από τα καλύτερα LPs της χρονιάς.

Epitelous a3iw8hka na katsw na ta grapsw gia na ta exete. Oi perissoteroi isws 8ewrhsoun aythn thn synentey3h arketa spania, mias kai einai kapws palia/arxaia gia toys perissoteroys (hdh perasan 9 xronia apo tote!!). Nath loipon!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=tHMXXFG_McI
Soundgaze.gr - Fix Your Gaze On Music
Το Πολυμίξερ της Μουσικής


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23 Sep 2004, 08:56 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 11 Mar 2004, 02:35
Posts: 2375
Location: the cranial vistas of psychogenesis
Na 'sai kala Mixalakh!!! :D

_________________
Luna Obscura (Atmospheric Death/Gothic Metal)
Their demo "Darcanda" (With the permission of Luna Obscura)
New album "Feltia" out: Soon in 2008!


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23 Sep 2004, 10:34 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 19 Apr 2004, 10:08
Posts: 58066
Location: Athens, GREECE
Eyxaristoume poly re Mike :wink: !


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23 Sep 2004, 10:46 
Offline
Always
Always
User avatar

Joined: 27 Jan 2002, 01:00
Posts: 2157
Location: Athens, Greece
to'pes to'kanes, tin epsakses, th vrhkes... :wink:

mpravo mixalh mas, eyxaristoume!

_________________
Image exw mprosta mou synexws enan kathrefth
pou m'empodizei o,ti einai pisw tou na dw
den exw dei pote mou pio megalo psefth
kai to xeirotero: einai omoios egw...


Top
 Profile  
Reply with quote  
 Post subject:
PostPosted: 23 Sep 2004, 10:59 
Offline
moderator
moderator
User avatar

Joined: 13 Apr 2004, 19:34
Posts: 26664
Location: in your head
thanx mixali!!!!!!!!!!

_________________
Look at me...There were more to see, there were more to be proud of….

Image


Top
 Profile  
Reply with quote  
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 438 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 22  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group